Miről álmodik a kutyád?

Többet alszik mint te.
Ha láttad már alvás közben a kutyádat semmi kétséged nem lehetett eddig sem afelől, hogy álmodik. Biztosan észrevetted, hogy időnként vicsorog, nyüszög, esetleg picit megrándul, lehet, hogy már láttad helyben szaladni is. Rengeteg jel mutatott tehát arra, hogy a kutyák is álmodnak: többet is alszanak, mint mi emberek, ezért sejthető, hogy álmodnak is. Évtizedek óta tudjuk, hogy – akár nekünk embereknek, nekik is - különböző alvási szakaszaik, és alvási mélységük van, viszont az csak nemrég bizonyosodott be, hogy a kutyák álmodnak, és ezek a mozgások pedig az álmaikkal vannak összefüggésben.
Így alszik a kutyád
Egy pár évtizeddel ezelőtti kutatás (igaz, csak hat kutyuson végezték el) szerint a kutyák a napjuk 54%-ban éberen figyelnek (akkor is ha látszólag szunyókálnak). A napjuk 21%-ban félálomban vannak, a nap 12%-át REM fázisban töltik (ilyenkor alszanak), és 23%-át pedig mélyalvásban (lassú hullámú alvásban: NREM). Ebből, nekünk a Rapid Eye Moving – gyors szemmozgásos – szakasz a legérdekesebb: ebben a fázisban a legtöbb ember álmodik. És most már azt is tudjuk, hogy a kutya is.
REM. NREM
Mielőtt megértjük, mikor, és miről álmodik a kutyusunk meg kell különböztetnünk a REM (tudod, gyorsan mozog a szeme) és az NREM (amikor szuper mélyen alszik, nem álmodik) szakaszokat.
Kezdjük az egyszerűbbel: a NREM szakasz az a kutyusoknál, ami nálad az éjszaka nagy része: ilyenkor annyira mélyen alszik, hogy a szervezte minden energiájával a frissülésre, regenerálódásra koncentrál. Tulajdonképp ugyanazok a biológiai folyamatok zajlanak le a kutyában, mint bennünk emberekben, csak amíg mi, emberek, ebben a mélyalvásos szakaszban is álmodhatunk, addig a kutyusodnál ez szinte kizárt. (Ha a te álmaid, és álmodási szokásaid is érdekelnek, egy szuper érdekesség: mi emberek két szinten álmodunk: a REM szakaszban hétköznapi álmaink vannak (ezekre szoktunk emlékezni), a mélyalvásos szakaszban extrémebb, de azokra alig emlékszünk).
A REM szakaszban mindenki álmodik, a kutya, és az ember is. Ezt nem csak a kutatások, hanem a te megfigyeléseid is alátámaszthatják. REM (álom)fázisban nyüszíthet a kutyus, összehúzhatja az ajkait (mintha vicsorogna) előfordulhat, hogy szimatol, vagy az is, hogy csóvál, vagy éppen „fut”. A kutyusod agya ilyenkor dolgozza fel a napi ingereket. Fura, de ha ilyenkor felébreszted, azonnal tudja hol van, és olyan mintha nem is aludt volna egy pillanattal hamarabb. Ellentétben akkor, ha a mélyalvásos szakaszból ébreszted fel, mert akkor lehet, hogy 1-2 percig azt sem tudja mi történik körülötte, hol van?
Erről álmodik a kutya
Természetesen nem tudjuk, hogy pontosan miről álmodik a kutyusod. Lehet, hogy hatalmas csontokról, vagy álmában boldogan futkározik veled a tóparton, esetleg egy csodamezőn jár szügyig a jutiban, de lehetséges, hogy éppen a postással vitatkozik, aki megint közel jött a kerítéshez.
Soha nem lehetsz biztos abban, miről álmodik a kutyád, mindaddig, amíg valaki fel nem találja a kutya-ember fordítógépet, de mindig megtippelheted, mert a tudósok szerint a napját dolgozza fel. Ha voltatok ma sétálni, akkor valószínűleg „újrasétálja” magát az álmában, és veled sétál. Ha látogatótok volt, az ő szaga, illata alapján álmodik vele, és róla valamit. Ha kutyaiskolában voltatok, lehet, hogy álmában gyakorol, tanul, ha pedig éppen fagyizni akkor a fagyi illatait éli újra, és ha kapott, az ízeit értelmezi újra, és rakja a kutyakeret rendszerébe.
Nem tudhatod tehát, miről álmodik a kutyád, csak azt, hogy álmodik. Segítsd az álmát szuper fekhelyekkel: kattints ide.